Tekturowe tuby – krok w kierunku trwałości

Mamy XXI wiek a zdajemy sobie sprawę spośród ogromnego kryzysu ekologicznego.

Ludzie zużywają wszystkie dostępne nieodnawialne źródła energii na naszej planecie.

Istnieje niemało kryzysów, które przyczyniają się aż do tego globalnego kryzysu środowiskowego – nierównomierna eksplozja populacji ludzkiej, wylesianie na dużą skalę, nadmierna konsumpcja, niewyobrażalna wytwórczość odpadów nieulegających biodegradacji, nieobecność odpowiedzialnego zarządzania odpadami natomiast recyklingu, o czym mówi dzisiejsza http://www.kandora.eu przygoda w BBC News… komput ciągnie się w nieskończoność.

Dopiero ostatnio (w ciągu ostatnich kilku dekad) zaczęliśmy kierować uwagę na nasze entourage zaś eksplorować docenić ważność człowieka i jego konsekwencje. Dlatego rozwiązania naszych problemów są nieustająco w toku. Jednak pośród wielu ważnych kroków, które musimy podjąć, tak aby zredukować nasze problemy, „recykling naszych odpadów oraz zasobów” jest najważniejszym priorytetem.

Dlatego podobnie produkty tekturowe wykonane w 100% spośród papieru pochodzącego spośród recyklingu są oczywistym wyborem, który przypuszczalnie http://www.zuchowicz.eu dać w zamian różne niezrównoważone a kosztowne materiały. W rzeczywistości tekturowe tuby są dostępne w tym momencie od jakiegoś czasu, od chwili lat 50. ubiegłego wieku, tudzież postawny się tanie a przyjazne dla środowiska.

Obecnie tektura jest wykorzystywana w wielu branżach, od chwili opakowań po budownictwo, i jest zwłaszcza znana ze swojej wytrzymałości tudzież integralności strukturalnej, oraz dodatkowo umożliwia 100% recykling.

Cechy, które czynią tekturę pierwszym wyborem w celu przemysłu budowlanego http://www.polasik.eu:

W 100% nadaje się do recyklingu – przypadkiem być drugi raz wykorzystana ewentualnie poddana recyklingowi w układy od czasu potrzeb

Niedrogi – w porównaniu spośród innymi dostępnymi materiałami konstrukcyjnymi

Wytrzymałość oraz sztywność – zręczność aż do przenoszenia obciążeń konstrukcyjnych zgodnie spośród przepisami budowlanymi

Postęp technologiczny w procesach inżynieryjnych umożliwił zaprojektowanie rur papierowych w taki sposób, aby nadawały się aż do różnych zastosowań w budownictwie zaś przemysłowych operacjach nawijania. W układy od czasu zastosowania zaś funkcji, aż do której są używane, tekturowe rdzenie natomiast tuby mogą być zaprojektowane tak, iżby być w użyciu http://www.kacperek.eu konieczny rozmiar, potęga oraz integralność gwoli wielu zastosowań przemysłowych a budowlanych.

Zastosowanie rur tekturowych w architekturze

Jeszcze aż do 2010 roku aplikowanie tektury w architekturze było ograniczone. Wynikało to z faktu, że potęga papieru ulega pogorszeniu poniżej wpływem wysokiej wilgotności. Ograniczało owo jego stosowanie w różnych konstrukcjach nośnych.

Jednakże, z przyczyny nader wydajnej a pionierskiej pracy japońskiego architekta Shigeru Bana, laureata nagrody Pritzkera z 2014 roku, jesteśmy aktualnie w stanie produkować tekturowe tuby, które są naumyślnie zabezpieczone przed przenikaniem wilgoci. Ta inżynieria pozwoliła na eksploatacja tektury aż do konstrukcji architektonicznych, które wykazują wysoką nośność a wytrzymałość strukturalną, które spełniają wymagania natomiast pozwolenia.

Dzięki temu tekturowe tuby znajdują aktualnie szerokie http://www.wyroba.eu aplikacja w projektowaniu tymczasowych ewentualnie półtrwałych konstrukcji, takich gdy przestrzenie wystawiennicze tudzież rozrywkowe, domy, schroniska, i nawet mosty! Projekt Shigeru Bana został wykorzystany po zniszczeniach spowodowanych tajfunem Haiyan w listopadzie 2013 roku w celu zapewnienia schronienia w regionie Cebu na Filipinach.

Tekturowe tuby w inżynierii budowlanej

Jak wspomniano wcześniej, rury tekturowe są wykorzystywane w przemyśle budowlanym od momentu lat 50-tych XX wieku, głównie aż do tworzenia kolumn betonowych w konstrukcjach szkieletowych budynków. Rury o dużych średnicach są oraz tradycyjnie używane aż do poziomego deskowania mostów a podobnych konstrukcji.

Chociaż aktualnie dostępne rury tekturowe nie są zoptymalizowane aż do ciężkich zastosowań konstrukcyjnych, istnieją ogromne zalety wykorzystania rur papierowych aż do projektowania konstrukcji ze względu na opcja ich recyklingu tudzież zrównoważonego wykorzystania.

Obecnie na całym świecie prowadzone są liczne prace badawcze mające na celu efektywne wykorzystanie materiałów a rur tekturowych w celu zastąpienia drogich materiałów, co przypuszczalnie dać możliwość budowę tanich a zrównoważonych konstrukcji. Może owo potencjalnie spełnić wymagania światowe zapotrzebowanie na tanie usługi budowlane mieszkaniowe oraz konstrukcje.