Tekturowe tuby – krok w kierunku trwałości

Mamy XXI stulecie natomiast zdajemy sobie sprawę z ogromnego kryzysu ekologicznego.

Ludzie zużywają wszystkie dostępne nieodnawialne źródła energii na naszej planecie.

Istnieje wiele kryzysów, które przyczyniają się do tego globalnego kryzysu środowiskowego – nierównomierna eksplozja populacji ludzkiej, wylesianie na dużą skalę, nadmierna konsumpcja, niewyobrażalna fabrykacja odpadów nieulegających biodegradacji, absencja odpowiedzialnego zarządzania odpadami i recyklingu, o czym mówi dzisiejsza http://www.kandora.eu awantura w BBC News… lista ciągnie się w nieskończoność.

Dopiero w ostatnim czasie (w ciągu ostatnich kilku dekad) zaczęliśmy adresować uwagę na nasze anturaż a śledzić zdawać sobie sprawę doniosłość człowieka oraz jego konsekwencje. Dlatego rozwiązania naszych problemów są bez ustanku w toku. Jednak pośród wielu ważnych kroków, które musimy podjąć, żeby zniżyć nasze problemy, „recykling naszych odpadów oraz zasobów” jest najważniejszym priorytetem.

Dlatego też produkty tekturowe wykonane w 100% z papieru pochodzącego spośród recyklingu są oczywistym wyborem, jaki przypuszczalnie http://www.zuchowicz.eu wymienić różne niezrównoważone tudzież kosztowne materiały. W rzeczywistości tekturowe tuby są dostępne w tej chwili odkąd jakiegoś czasu, od momentu lat 50. ubiegłego wieku, natomiast atletyczny się tanie a przyjazne dla środowiska.

Obecnie karton jest wykorzystywana w wielu branżach, odkąd opakowań po budownictwo, oraz jest przede wszystkim znana ze swojej wytrzymałości zaś integralności strukturalnej, zaś oraz umożliwia 100% recykling.

Cechy, które czynią tekturę pierwszym wyborem w celu przemysłu budowlanego http://www.polasik.eu:

W 100% nadaje się aż do recyklingu – przypuszczalnie być znów wykorzystana czy też poddana recyklingowi w relacje od momentu potrzeb

Niedrogi – w porównaniu z innymi dostępnymi materiałami konstrukcyjnymi

Wytrzymałość a brak elastyczności – umiejętność aż do przenoszenia obciążeń konstrukcyjnych zgodnie z przepisami budowlanymi

Postęp technologiczny w procesach inżynieryjnych umożliwił zaprojektowanie rur papierowych w taki sposób, iżby nadawały się do różnych zastosowań w budownictwie oraz przemysłowych operacjach nawijania. W zależności od zastosowania natomiast funkcji, aż do której są używane, tekturowe rdzenie tudzież tuby mogą stanowić zaprojektowane tak, aby utrzymywać się http://www.kacperek.eu wymagany rozmiar, wytrzymałość tudzież koherencja gwoli wielu zastosowań przemysłowych zaś budowlanych.

Zastosowanie rur tekturowych w architekturze

Jeszcze do 2010 roku aplikacja tektury w architekturze było ograniczone. Wynikało to z faktu, że moc papieru ulega pogorszeniu poniżej wpływem wysokiej wilgotności. Ograniczało to jego zastosowanie w różnych konstrukcjach nośnych.

Jednakże, wskutek wybitnie wydajnej oraz pionierskiej pracy japońskiego architekta Shigeru Bana, laureata nagrody Pritzkera spośród 2014 roku, jesteśmy chwilowo w stanie sporządzać tekturowe tuby, które są nie bez przyczyny zabezpieczone zanim przenikaniem wilgoci. Ta mechanika pozwoliła na wykorzystanie tektury aż do konstrukcji architektonicznych, które wykazują wysoką nośność tudzież hart strukturalną, które spełniają wymagania i pozwolenia.

Dzięki temu tekturowe tuby znajdują aktualnie szerokie http://www.wyroba.eu zastosowanie w projektowaniu tymczasowych albo półtrwałych konstrukcji, takich gdy przestrzenie wystawiennicze tudzież rozrywkowe, domy, schroniska, zaś nawet mosty! Projekt Shigeru Bana został wykorzystany po zniszczeniach spowodowanych tajfunem Haiyan w listopadzie 2013 roku w celu zapewnienia schronienia w regionie Cebu na Filipinach.

Tekturowe tuby w inżynierii budowlanej

Jak wspomniano wcześniej, rury tekturowe są wykorzystywane w przemyśle budowlanym odkąd lat 50-tych XX wieku, głównie aż do tworzenia kolumn betonowych w konstrukcjach szkieletowych budynków. Rury o dużych średnicach są i tradycyjnie używane do poziomego deskowania mostów zaś podobnych konstrukcji.

Chociaż w tej chwili dostępne rury tekturowe nie są zoptymalizowane do ciężkich zastosowań konstrukcyjnych, istnieją ogromne zalety wykorzystania rur papierowych do projektowania konstrukcji ze względu na możliwość ich recyklingu oraz zrównoważonego wykorzystania.

Obecnie na całym świecie prowadzone są liczne prace badawcze mające na celu efektywne wykorzystanie materiałów oraz rur tekturowych w celu zastąpienia drogich materiałów, co przypadkiem zapewnić budowę tanich oraz zrównoważonych konstrukcji. Może to potencjalnie zaspokoić światowe zapotrzebowanie na tanie budownictwo mieszkaniowe i konstrukcje.